hayat uzun

bacon

Her şey hep devam eder. Ne kadar korkunç, ne kadar hastalıklı olursa olsun. Çünkü yaşama arzusu hafiflemez, kesintiye uğramaz, koşul ileri sürmez. Sadece yaşaman gerek biliyorsun. Ne yaptığının ve ne olduğunun önemi yok. Doğmakla beraber sana musallat olan bir şey bu. Ölü doğan üç beşi saymıyorum.

Sen bunların o tanrısı olsaydın gemini yürütmek için doğanlara bertaraf edemeyecekleri bir yaşama arzusu vermez miydin? Tüm korkuların kendisinden fışkırdığı bu şeyi. Korkunun ana maddesini. Bir tanrı olarak bu güzel hilenle övünmez miydin? Yaşama arzusunun ölümü üretmesiyle. Tüm mahlukâtı, kendilerini kendi başlarına öldüremeyecekleri bir bedene tıkıştırıp yeryüzüne postalamaz mıydın? Minimum sermaye maksimum kâr. Tek bir güdüyle bu muazzam kontrol. Kimse ölmek istemez. Bu yüzden kimse özgür olmak istemez. Çalış dediğinde çalışmamak, öldür dediğinde öldürmemek ve hatta öl dediğinde ölmemek. Çünkü biliyorsun, bir tanrı yolunda ölmek var bir de gebermek.

Yüzde doksan dokuz nokta bilmem kaç dokuz derecede kusursuz bir yaratımda bir iki ufak hata şu ölü doğanlar. Yaşama arzusunun içeri tıkıştırılabileceği bir deliği bulunamayan şu kontrolsüz kitle. Sürekli ölme isteği ile dolu olanlar. Şu işten atılacağından korkmayanlar, diplomaları olmayınca kendini çıplak hissetmeyenler, askere gitmeyenler, gazete okumayanlar, çocuklarını okula yollamayanlar, şu dinsizler, şu kendilerini güden devletten isa’dan paçayı kurtarmak isteyenler, evsizler, barksızlar, şu çoluk çocuğu olmayanlar.

Hayat çok uzun, haddinden fazla uzun diyenler. Ölmemeye çalışmak için çok uzun.

Şu gelecekleri olmayanlar başına bela olmaz mıydı?

Ne zekice bir hile yaşama arzusunun yaşamın kendisini silip atabilmesi. Bu tam sana göre.

nilg.

One response to “hayat uzun”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: