Yol

 

hopper

İnsan bazen kendine “ne işe yarıyorum” diye sorar. Bu soru öyle bir şey ki bir cevaba gerek olmadan varoluş kararıp büzüşür. Tüm yararlılık soruları gibi bu soru da kendine yabancı bir amaç varsayar. Bunu sorduğun an evrenin merkezi birdenbire senin kalbinden o büyük amacın arkasına geçer. Oysa asıl kahredici olan şey şudur: Kendi varoluşunun kalbi o kadar boşalmıştır ki sen zaten gözden düşürdüğün varlığının kıymetini hissedebilmek için o büyük amacın arkasına bağlanmış teneke olmayı artık gerçekten istersin.

Böyle bir arzunun nedeni ancak toparlanamaz bir parçalanmışlık olabilir. Değerli bir şey arayışı değil, bütün arayışı. Çünkü gerçekten değeri olabilecek tek şey sende kayboldu artık. Sadece var olma -hiçbir şey için değil, hiçbir şeye göre değil- sade, açık, güzel bir var olma olanağı ortadan kalktı. Senin ve her şeyin birlikte olduğu o yer ayağının altından kayıp gitti. Sadece orası yaratabileceğin bir yerdi. Hareket edebileceğin, dönüşebileceğin, dönüştürebileceğin bir yer. Gerçek fail olarak sen. Tüm oluşların kalbinde olan sen. Hiçbir hatanın yapılmadığı yer. Olmak hata olamaz çünkü. Bütün olabildiğin tek yerdi orası: Her şeyin seninle konuştuğu ve her şeyle konuşabildiğin yer. Tanrının olmadığı, tanrı gibi olduğun yer. Tanrı gibi çünkü tanrılık, olma gücünden başka bir şey olamaz.

Peki şimdi ne oldu? Ne oldu da o gücü yitirdin? Şüphe ettin. Konuşan ama seni dinlemeyen bir dünyanın içeri girmesine izin verdin. Olamayabilirim diye geçti aklından. Bazı hatalar yapmış olabilirim. Dünyanın tek bildiği bu: Hata. Ve dünya bana hata yaptın diyor. Hata yapmayanları ve hata yapanları gösteriyor. Her şey o kadar açık ki. İşte o zaman sarsıntı başladı. Oysa olduğun yer muğlaktı. Olmak muğlaktır. Muğlaklığın gücünden şüphe ettiğinde korkmaya başladın.

Ve en kötüsü, bir yerlerden işittiğin şu laf oldu: “Gerçek dünya”. Oysa insan nasıl kendisinden şüphe edip gerçek bir dünyanın varlığına inanabilir. Nasıl büyük bir korkuyla dolması gerekir, kendini bu kadar değersizleştirebilmesi için. Unuttun, değer yalnızca olmaktır.

Şimdi parçalarını toplayabilir misin? Artık çoğu senden çok uzaktalar. Gerçeklik söylemine teslim oldun ve orada kocaman bir hatadan başka bir şey değilsin. Karşında coşkulu, çığırtkan bir kalabalık. Her şey hatasız olmalı diyorlar. Elbiselerini görüyorsun. Hareket ediyorlar. Öyle ki neredeyse onları var sanırsın. Çok gerçeklik varlıktan kuşkuya düşürmeli. Evrenin tam ortasında parça tesirli bir bomba patlatılmış gibi. Her şey paramparça. Dünyada kendini yabancı hissetmemek yoksa bu mu? İsteklerin dünyasındasın. İste, çünkü bu canlığın bir belirtisi. Canlılık oluyormuş gibi olmak gibi bir şey. Kopyanın kopyası yani.

Toparlanmak, oluşa dönmek mümkün olmayabilir. Dedikleri gibi, belki başka bir hayatta. O görkemli tek başınalığından çıkıp batağa saplanır gibi bir yalnızlığa düştün. Dilin hâkim olduğu, konuşamayacağın bu yere. Biliyorsun en çok dilbilgisi hataları yapılır çünkü.

Yalnız olmamanın gerektiği bir yerde yalnızlıkla baş edemezsin. Seni öldürürse bu öldürecek. Neyse ki ölmek artık senin için bir sorun değil, çünkü ölüm canlılıkla ilgili. Canlılık gerçeklikle ve gerçeklik varlığı her zaman ıskalar.

Şimdi dönüp o sefil soruna bir bak: Ne işe yarıyorsun? “Ama bu, insanca bir soru” mu diyeceksin. İnsanca: İşte gerçekten tiksinmemiz gereken şey bu. Neyin peşine takılıp gitmek isterdin, neyin uğruna hareket etmek isterdin. Hiçbir amaç, boş tenekeler gibi peşine bağlandığın hiçbir araç seni bir yere götürmeyecek. Bir yol bulmak istiyorsun ya, yol gerçektir ve hiçbir hata, en büyükleri, en iyileri bile gerçekliği ortadan kaldıramaz. Belki yol bulmak yerine sadece bulunmak istemeliydin. O zaman gerçek dünya kırılacak gibi olurdu. Bir ses bombası gibi olurdun tüm bu gerçekliğin üzerinde. Gerçeklik ekranında kısa bir kilitlenme. Ve şu soru açığa çıkabilirdi belki: Nasıl apaçık bir hata, hiç de hata değilmiş gibi bu kadar büyük bir özgüvenle yapılabilir?

Her hata ölüme yaklaştırıyorsa, yaklaş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: